Savoy House 27-FD-8201-109 Genry Fandelier Coastal Clear Water Piastra Glass Drum Chandelier Ceiling Fan with Light and Remote, 5-Light 40 Total Watts, 17" H x 27" W, Polished Nickel
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
Bring a beautiful ocean-inspired lighting look to your home with the Savoy House Genry 5-light Fan D'Lier. This design is decorated with rippling panes of handmade glass and finished in polished nickel. Genry is 17.13" in height and 26.5" in width. Five 6-watt standard size LED bulbs are included. Fan D’Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
  • GENRY CHANDELIER FAN D'LIER DIMENSIONS: 17.125" High x 26.5" Wide; Rod-Hung Adjustable Height: Up to 31.125"; Ceiling Canopy: 7.25" x 2.212"; Motor Size: AC 104 X 117 mm; Blade Span:14"; Blade Pitch: 13°; Weight: 32.78 lbs.
  • FAN LIGHT: Bulb(s) Included; Number of Bulbs: 5; Max Watts Per Bulb: 8 Watt; Voltage: 120V; Bulb Type: LED; Bulb Base: E26, Dimmable; Bulb Kevin: 3000K; CRI: 90+; LED Source Lumens: 600
  • INSTALLATION: Wire Included: 80", Rods Included: 1 x 4" & 1 x 18"; 32° swivel; Hardware to Mount Fixture to an Existing Junction Box Included (Junction Box Not Included); Minimal Assembly Required